Fotbalové legendy: Masopust a Popluhár
Mají stříbro z Chile 1962..
..a oba byli v Brně..
Jeden se stal nejlepším slovenským fotbalistou dvacátého století.
Druhý získal stejné ocenění v Česku.
Oba se proslavili džentlmenskou hrou, mají bronz z mistrovství Evropy 1960 a stříbro ze světového šampionátu 1962.
Oba se dostali do výběrů světa i Evropy.
První v Brně hrál, druhý trénoval. Světové legendy Ján Popluhár a Josef Masopust.
![Josef Masopust. Josef Masopust.](http://mm.denik.cz/50/1f/josef_masopust_denik_clanek_solo.jpg)
Urostlý slovenský stoper a tvořivý český záložník se nesmazatelně zapsali do historie finálovou účastí na mistrovství světa v Chile, kde však výběr Rudolfa Vytlačila prohrál 1:3 s Brazílií. „Už hrát finále pro nás byla obrovská pocta. Vždyť nám nikdo nevěřil. Než jsme vyjeli, v novinách se psalo, ať zůstaneme doma, že tam uděláme jen ostudu,“ vzpomíná nyní čtyřiasedmdesátiletý Popluhár, který strávil vojnu mezi roky 1955 a 1958 v RH Brno. Do Zbrojovky se pak vrátil v letech 1970–1972.
Oba se představili už na švédském šampionátu v roce 1958. Až na první utkání se Severním Irskem, v němž Čechoslováci podlehli 0:1, sehráli všechna utkání na dvou mistrovstvích v základní sestavě. V tom premiérovém chyběl Popluhár.
Ján Popluhár
V dalších duelech v roce 1958 národní tým remizoval s Německem 2:2 a porazil Argentinu vysoko 6:1. Jenže kvůli stejnému bodovému zisku se o postup ze základní skupiny v dodatečném střetnutí utkal se Severními Iry a v prodloužení prohrál 1:2. V roce 1962 v Chile už patřili Popluhár s Masopustem k ústředním postavám československého výběru. Ten ve skupině porazil Španělsko 1:0, remizoval 0:0 s Brazílií a podlehl Mexiku 1:3.
Právě v zápase s jihoamerickým obhájcem titulu na sebe upozornil budoucí majitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy 1962. Když Masopust v zápase narazil na zraněného Pelého, místo odebrání míče se zastavil a nechal ho v klidu rozehrát. „Ten když ale viděl, co jsem udělal, raději zakopl míč do autu. Předseda FIFA Stanley Rous to pak na závěrečném banketu označil za důkaz, že i na mistrovství světa lze hrát rytířsky,“ říkal před časem Masopust.
A Popluhár obdržel za přerušení hry kvůli Brazilcovu zranění v roce 1967 Světovou senu za fair play. Čechoslováci postoupili z druhého místa skupiny a ve čtvrtfinále vyřadili 1:0 Maďarsko gólem Scherera. Ten přidal ještě dvě branky v semifinále a zařídil tak úspěch s Jugoslávií. Na výhře 3:1 se jednou trefou podílel Kadraba.
Ve finále podlehl výběr kouče Vytlačila brazilským kanárkům 1:3, ačkoliv od patnácté minuty vedl zásluhou Masopusta. Gól ve finále světového šampionátu se z československých fotbalistů podařil už jen v roce 1934 Antonínu Pučovi. „Jako kluk jsem snil, že jsem ve finále mistrovství světa a střílím gól. Sen se mi splnil, až na to, že v té mé představě jsme ve finále také zvítězili,“ vykládal devětasedmdesátiletý Masopust, který v roce 1978 dovedl brněnskou Zbrojovku zatím k jedinému mistrovskému titulu v historii.
------------------------------------------------------------------------------------------------
CHILE - 1962 ~ Finále – Santiago de Chile, Estadio Nacional:
Brazílie – Československo 3:1 (1:1)
Branky: 17. Amarildo, 69. Zito, 78. Vavá – 15. Masopust. Diváci: 69 000.
..Československo před finálovým utkáním s Brazílií..
Horní řada zleva: Ján Popluhár, Viliam Schrojf, Jan Lála, Josef Masopust, Svatopluk Pluskal, Ladislav Novák. Dolní řada: Josef Jelínek, Jozef Adamec, Andrej Kvašňák, Adolf Scherer, Jozef Štibrányi.
zdroj:den/NET