Atletický mítink: ZLATÁ TRETRA 2010
Zlatá tretra: Rychlík Powell si doběhl pro rekord na 100 yardů
![Usafa Powell Usafa Powell](http://image.tn.nova.cz/media/images///440x248/May2010//633607.jpg)
Atletičtí fanoušci viděli ve čtvrtek na Zlaté Tretře v Ostravě skvělý výkon Powella, parádu v podání Rosolové a rozmrzelost Svobody.
Na tradičním závodě v Ostravě viděli diváci plno skvělých výkonů. Mínusem bylo to, že vydatně pršelo.
Powell a jeho motory
Jamajský sprinter Asafa Powell předvedl v běhu na 100 metrů dvakrát čas pod 9,9 vteřiny a dvakrát tak překonal nejlepší světový čas na trati 100 yardů. Nové maximum je nyní 9,07 sekundy. Powell měl kliku, že se jako jeden z mál atletů zcely vyhnul nepříjemnému dešti. Rozběh absolvoval před lijákem, který Ostravu a atlety potrápil, finále až po něm.
![Powell Powell](http://image.tn.nova.cz/media/images///440xX/Aug2008//382312.jpg)
"Měl jsem štěstí, oba běhy byly kvalitní a nebyly ovlivněné počasím,“ radoval se po doběhu šťastný Asafa Powell. V úterý si na mošnovském letišti zařádil v BMW, ostravskému publiku ve čtvrtek ukázal svůj start "z nuly na sto“ a pak svůj motor nenechal po celých sto metrů odpočívat.
"Jsem moc spokojený. Měl jsem strach, když jsem viděl, v čem musí běžet překážkáři. Ale naštěstí se stačilo ještě vyčasit. Jsem moc rád, že jsem tady byl, mám světový rekord na 100 yardů a budu se snažit o to, abych měl i ten cennější na 100 metrů,“ vyhlásil Powell boj svému slavnějšímu kolegovi Usainu Boltovi.
Rosolová se při premiéře stala nejrychlejší Evropankou
V běhu na 400 metrů porazila Češka Denisa Rosolová, která běžela vůbec svoji první ostrou čtyřstovku v kariéře, favorizované Jamajčanky, stříbrnou z olympiády v Pekingu Shericku Williamsovou a Rosemarie Whyteovou, stejně jako olympijskou vítězku z Pekingu Christine Ohuoruogovou z Velké Británie, která skončila čtvrtá. "Zaběhla jsem skvělý čas, porazila velké soupeřky,“ rozplývala se bývalá sedmibojařka, dálkařka a půlkařka, která se díky skvělému běhu stala nejrychlejší Evropankou na této trati v letošním roce.
![Rosolová Rosolová](http://image.tn.nova.cz/media/images///440xX/May2010//633574.jpg)
S takovým výkonem by mohla aspirovat i na přední umístění na těch největších atletických mítincích. "No s tím musím trochu počkat. Až zaběhnu aspoň tři takové čtvrtky,“ smála se. "Vůbec jsem nečekala, že můžu vyhrát. Jsem šokovaná. Porazit Ohuruoguovou je skvělá věc," dodala.
Memoriál Emila Zátopka, běh na 3000 metrů, vyhrál ve čtvrtek na Zlaté tretře Ostrava Keňan Jusuf Biwott v nejlepším letošním světovém čase a rekordu mítinku, největší favorit, naturalizovaný Američan Bernard Lagat, halový mistr světa na této trati, skončil až třetí.
Svoboda si zanadával na počasí
Déšť, louže a podvědomý strach o zdraví připravily Petra Svobodu na atletické Zlaté tretře o lepší výkon. V závodu na 110 metrů překážek byl sice druhý za světovým rekordmanem Dayronem Roblesem z Kuby (13,12), čas 13,55 sekundy ho ale vůbec neuspokojil.
![Robles a Svoboda Robles a Svoboda](http://image.tn.nova.cz/media/images///440xX/May2010//633604.jpg)
"Počasí mě zradilo, je to hodně špatné. V tomhle se těžko předvádí velký výkon," prohlásil pátý muž z loňského mistrovství světa v Berlíně. Svoboda našel jediné pozitivum: zůstal zdravý. "Dával jsem si pozor, abych si neublížil, to je jasné," uvedl překážkář. Už když startoval, měl prsty ve vodě. Hned na prvním kroku šlápl do hluboké louže. "To hlava opravdu neuřídí, aby člověk běžel naplno."
Jonesová i Vlašičová nevyhrály
Ani v soutěži výškařek nezvítězila favoritka. Chorvatská závodnice Blanka Vlašičová zdolala jen 192 centimetry a skončila třetí. Vyhrála Američanka Chaunté Howardová-Loweová, i když ani ona nezdolala dva metry.
![Blanka Vlašičová Blanka Vlašičová](http://image.tn.nova.cz/media/images///440xX/Jun2009//519318.jpg)
Další neúspěch favoritky předvedla v běhu na 100 metrů překážek dvojnásobná halová mistryně světa Američanka Lolo Jonesová, která skončila s časem 12,85 vteřiny až čtvrtá. Lucie Škrobáková doběhla v závodě sedmá, splnila však limit pro účast na mistrovství Evropy v Barceloně.
V běhu na 10 000 metrů dosáhla nejlepšího světového výkonu Meselech Melkamuová z Etiopie časem 31:04,52. Ale Melkamuová neměla snadnou úlohu. Až do konce závodu ji proháněla Keňanka Pauline Korikwiangová, která byla nakonec o necelé dvě sekundy pomalejší. V čele světových tabulek dosud figurovala výkonem 31:18,07 minuty Američanku Lisa Kollová.
![Jones, Schliep Jones, Schliep](http://image.tn.nova.cz/media/images///440xX/May2010//633571.jpg)
Boltovi chybělo dvanáct setin ke světovému rekordu
Jamajský sprinter Usain Bolt nepřekonal na Zlaté tretře Ostrava světový rekord v běhu na 300 metrů, k času Michaela Johnsona mu chybělo dvanáct setin vteřiny. Světový rekordman na 100 i 200 metrů běžel závodní třístovku poprvé v životě, navíc v dešti, v čase 30,97 vteřiny.
Boltův výkon je přesto lepší než rekord mítinku, který před dvěma lety časem 31,72 sekundy vytvořil Američan Jeremy Wariner. Jamajčan zároveň ukázal, že i na čtvrtce by nejspíš patřil k nejlepším na světě, nebyl-li by i tam nejrychlejší.
"No to fakt nevím, mám toho dost. Nevím, jestli bych ještě dalších sto metrů vydržel v podobném tempu,“ prozradil po doběhu závodu v čase 30,97 Usain Bolt. Za světovým maximem Američana Johnsona zaostal jen 12 setin sekundy. Měl trochu smůlu, že když zaklekl do bloků, spustil se opět déšť.
![Usain Bolt Usain Bolt](http://image.tn.nova.cz/media/images///440xX/May2010//633609.jpg)
"To nevadí, běželo se dobře, teda až na tu bolest. Už před závodem jsem věděl, že mě to po doběhu do cíle bude bolet. To čestné kolečko dneska taky nebylo úplně jednoduché,“ oddechoval ještě dlouhé minuty po protnutí cílové čáry a čestném okruhu.
S časem byl spokojen napůl. "Jsem rád, že jsem se dostal pod 31 sekund, ale na ten Michaelův světový rekord jsem trochu myslel. Ale nemůžu všechno chtít hned. Doufám, že si tuhle trať ještě někdy zaběhnu zase naostro, ale pořád se soustředím na stovku a dvoustovku,“ upozornil.
Oštěpař Frydrych mezi špičkou, předvedl světový výkon roku
![Petr Frydrych Petr Frydrych](http://image.tn.nova.cz/media/images///440x248/May2010//633552.jpg)
Svěřenec oštěpařské legendy Jana Železného hodil na Zlaté tretře v Ostravě 88,23 metru a překonal tak i letošní výkon Thorkildsena. Špotáková skončila mezi ženami druhá.
Český oštěpař Petr Frydrych vytvořil na Zlaté tretře v Ostravě letošní nejlepší světový výkon 88,23 metru. V čele tabulek předstihl Vítězslava Veselého, který je nyní na druhém místě hodem dlouhým 86,45 metru. V českých historických tabulkách je Frydrych již na druhém místě před Miroslavem Guzdekem a za svým koučem Janem Železným, světovým rekordmanem.
Frydrych má životní formu. Zatím měl na kontě čtvrtý výkon sezony, i jeho první závod roku mu vyšel. Tentokrát ale ve třetím letošním startu exceloval. "Věděl jsem, že forma je. Věděl jsem, že to můžu hodit. Publikum mě vybičovalo, diváci byli úžasný. Ale je to pro mě trochu překvapení, že to vyšlo," uvedl třiadvacetiletý Frydrych.
V březnu se nemohl ani hnout
Jeho přípravu totiž narušilo zranění zad. Polovinu dvouměsíčního soustředění v Africe nemohl házet a často jen ležel v posteli s bolestmi. "I proto jsem překvapen, protože kdyby mi tohle někdo řekl v březnu, kdy jsem se nemohl ani hnout, tak tomu nevěřím," řekl.
![Petr Frydrych Petr Frydrych](http://image.tn.nova.cz/media/images///440xX/May2010//633555.jpg)
Láká ho devadesát metrů, hranice světové extratřídy, ale chce zejména stabilizovat formu a zůstat zdravý. "Čeká mě trénink, výkony půjdou dolů. Ale musím to směřovat k Evropě," těšil se na šampionát v Barceloně, kde bude jedním z adeptů na medaili.
Stejně jako Veselý, druhý muž světových tabulek. "To je bomba," radoval se z výkonu svého parťáka, s nímž bydlí na pražské Dukle na pokoji a trénují společně tři roky. Veselému se dnes nedařilo, po pěti nezdařených pokusech hodil v šesté sérii pouze 72,73 metru.
Doufá, že vylekal Thorkildsena
Frydrych doufá, že jeho výkon šokuje soupeře, včetně olympijského vítěze a mistra světa Andrease Thorkildsena z Norska, nyní až čtvrtého muže světového pořadí. "Doufám, že Andreas vyvalí oči a bude se bát, až se potkáme," usmíval se Frydrych. Spokojený bude určitě i jeho trenér, který závod nesledoval tradičně u sektoru, ale jako ředitel závodu z VIP lóže.
"Určitě bude rád, i když nedostatků je dost. "Byla to rychlá soutěž, kdybych mezi pokusy něco vymýšlel, tak bych to akorát pokazil," řekl Frydrych. Železného světový rekord je pořád ještě o deset metrů dál. "O tom bych se opravdu radši ještě nebavil," dodal s úsměvem mladý oštěpař.
Špotáková Frydrycha nenapodobila
Mezi ženami nedokázala zvítězit Barbora Špotáková. Česká oštěpařka absolvovala druhý mítink v sezoně a znovu skončila druhá. Potvrdila, že se jí na ostravském mítinku většinou nedaří. Nad její síly byla Slovinka Martina Ratejová, která vyhrála výkonem 64,68.
![Barbora Špotáková Barbora Špotáková](http://image.tn.nova.cz/media/images///440xX/May2010//633583.jpg)
Světová rekordmanka a olympijská vítězka poslala náčiní do vzdálenosti 62,94. "I když jsem se cítila super, nemůžu najít nic pozitivního. Nevím, proč se mi tady nedaří. Lidi byli super, ale nějak mi dneska neběhaly nohy," řekla Špotáková.
Hody Špotákové měly sestupnou tendenci. Nejlepší výkon zaznamenala hned v první sérii, ale v dešti a chladu šla s formou dolů. "Myslela jsem, že se s tou technikou srovnám, ale to je úplná blbost. Když leje jako z konve, tak jediné, o co se snažíte, je se nezranit. Je to na prd," dodala Špotáková.
Zlatá tretra Ostrava, výsledky:
Muži:
Hod oštěpem: 1. FRYDRYCH (ČR) 88,23 m, 2. Benák (SR) 76,42, 3. VADLEJCH (ČR) 74,10.
400 m přek.: 1. Clement (USA) 48,69 s, 2. Greene (Brit.) 49,05, 2. Phillips (Jam.) 49,16, ...6. PROROK 51,01, 7. UHLÍK (oba ČR) 51,08.
100 m - I. rozběh: 1. Clarke (Jam.) 10,19 s, 2. Kimmons (USA) 10,22, 3. Pickering (Brit.) 10,39, 4. VELEBA (ČR) 10,44. II. rozběh: 1. Powell 9,88, 2. Lee 10,20, 3. Forsythe (všichni Jam.) 10,22, ...7. ŠULC 10,58, 8. MILO (oba ČR) 10,62.
3000 m (Memoriál Emila Zátopka): 1. Biwott 7:31,68, 2. Kemboi (oba Keňa) 7:32,16, 3. Lagat (USA) 7:32,49, ...14. ŽIVEC 8:14,97, 15. KOUREK 8:17,26, 16. BEDNÁŘ (všichni ČR) 8:25,02.
110 m přek.: 1. Robles (Kuba) 13,12, 2. SVOBODA (ČR) 13,55, 3. Sharman (Brit.) 13,57. Běh B: 1. Akins (USA) 13,48, ...6. UHER 14,63, 7. SMOLA 14,92, MAZÁČ (všichni ČR) nedokončil.
100 m - finále: 1. Powell 9,83, 2. Clarke 10,18, 3. Lee (všichni Jam.) 10,20.
300 m: 1. Bolt 30,97, 2. Gonzales (oba Jam.) 32,49, 3. Borlée (Bel.) 32,50, ...6. MASLÁK 33,13, 7. VOJTÍK 33,34, 8. GÖTZ 34,00.
Ženy:
10 000 m: 1. Melkamuová (Eti.) 31:04,52, 2. Korikwiangová (Keňa) 31:06,29, 3. Augustová (Port.) 31:19,15.
400 m: 1. ROSOLOVÁ (ČR) 50,85 s, 2. Williamsová 51,13, 3. Whyteová (obě Jam.) 51,28, ...7. BERGROVÁ (ČR) 53,03.
800 m: 1. Haková (Niz.) 2:00,53, 2. Balciunaiteová (Lit.) 2:00,55, 3. MASNÁ 2:01,06, ...13. MRÁČKOVÁ (obě ČR) 2:06,29.
Skok o tyči: 1. Polnovová (Rus.) 456 cm, 2. Švedovová (Běl.) 441, 3. Savčenková (Rus.) 421, 4. PTÁČNÍKOVÁ 421, ....6. MALÁČOVÁ (obě ČR) 421.
Skok do výšky: 1. Howardová Loweová (USA) 198 cm, 2. Spencerová (Sv. Luc.) 192, 3. Vlašičová (Chorv.) 192, ...5. MAREŠOVÁ (ČR) 185.
100 m přek.: 1. Lopesová-Schliepová (Kan.) 12,69 s, 2. Ennisová-Londonová (Jam.) 12,73, 3. Carruthersová (USA) 12,77, ...7. ŠKROBÁKOVÁ (ČR) 13,04.
Hod oštěpem: 1. Ratejová (Slovin.) 64,68, 2. ŠPOTÁKOVÁ (ČR) 62,94, 3. Palameikaová (Lot.) 58,62, ...5. KLIMEŠOVÁ 55,11, 6. OGRODNIKOVÁ (obě ČR) 53,94.
zdroj:tn/ZLtr